Erişkin Düz Tabanlıkta Cerrahi Tedavinin Yeri Nedir?

Erişkin Düz Tabanlıkta Cerrahi Tedavinin Yeri Nedir?

Erişkin Düz Tabanlıkta Cerrahi Tedavinin Yeri Nedir?

Deformite gelişmemiş hastalarda tibialis posterior tendonunun etrafındaki yangının ve dejenere tendon kesimlerinin temizlenmesi, gerekli durumlarda tendon transferi ile tibialis posterior tendonunun desteklenmesi ile etkili bir tedavi sağlanabilir. Aynı seansta topuk kemiğinin içe doğru kaydırılması düzelme ve koruyuculuğu daha da etkinleştirir.

Deformitesi olan ancak tibialis posterior tendonunun kısmi de olsa çalıştığı hastalarda ise tendon transferi yanında aynı seansta uygulanan kemik dizilimini düzeltmeye yönelik kemik kesileri ile herhangi bir eklem sabitlemesine ihtiyaç duymadan ağrısız, fonksiyonel ve düz basan esnek bir ayak elde edilebilir.

Bizim bu yöntemle tedavi ettiğimiz yüzlerce hastamız bulunmaktadır ve sonuçlarını akademik ortamlarda paylaşmakta, eğitim toplantılarında tecrübelerimizi iletmekteyiz. Gözlemlerimize göre üzülerek ifade etmeliyim ki çoğu kimse deformite çok ilerledikten sonra başvurmaktadır ve eklemlere dokunmadan yapılacak bir düzeltme ameliyatı şansını kaybetmektedirler.
 

Yazının Devamı için Tıklayın